Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Czyszczenie – konserwacja układu chłodzenia i wymiana termopasty w laptopie /

Czyszczenie – konserwacja układu chłodzenia i wymiana termopasty w laptopie

Użytkując laptop, często trzymamy go na kolanach, czy na pościeli, lub po prostu w miejscach innych, niż twarda, jednolita powierzchnia. Możemy wtedy poczuć coraz bardziej nagrzewającą się dolną obudowę. Niejednokrotnie po otworzeniu dużej ilości kart w przeglądarce, czy dodatkowego programu, zaczynamy słyszeć szumienie, które oznacza, że włączył się wentylator. Awaria układu chłodzącego w błyskawicznym tempie może doprowadzić do przegrzania się laptopa, a w konsekwencji do zniszczenia istotnych podzespołów. Mając świadomość, jak kluczowe jest właściwe chłodzenie, musimy odpowiednio zadbać o cały układ.

JAK DZIAŁA I DO CZEGO SŁUŻY UKŁAD CHŁODZĄCY?

Układ ten składa się z:

  • pasty termicznej – to ona jako pierwsza odbiera ciepło z kluczowych podzespołów i narażona jest na bardzo wysokie temperatury;
  • bloku termicznego – jego istnienie ma na celu jak najszybsze oddalenie ciepła od czipów, odbiera temperaturę od pasty termicznej;
  • miedzianych rurek przewodzących – w nich następuje całkowite wytracenie ciepła z cieczy i przekazanie jej ponownie do chłodzenia;
  • wentylatorów – pomagają one oddalić ciepło z obudowy laptopa, a nie tylko od podzespołu, załączają się również jako „wsparcie”, kiedy temperatura zbytnio wzrasta.

Układ chłodzenia służy temu, żeby odbierać ciepło od wytwarzających je elementów w laptopie. Temperatura, jaką wytwarza podczas pracy procesor (CPU) czy układ graficzny (GPU) jest bardzo wysoka i musi zostać niemal natychmiast odebrana. W innym wypadku dochodzi do przegrzania bądź spalenia niektórych części laptopa.

OBJAWY USZKODZENIA UKŁADU CHŁODZENIA

Najczęstszymi objawami wskazującymi na to, że z układem chłodzenia laptopa coś zaczyna się dziać, są:

  • częsta i intensywna praca wentylatora, charakterystyczne szumienie, które wcześniej tak często nie występowało;
  • nadmierne przegrzanie obudowy, odczuwanie gorąca po dotknięciu urządzenia;
  • znaczne zwolnienie prędkości działania, szczególnie widoczne pod dużym obciążeniem, np. podczas grania w gry komputerowe;
  • niespodziewanie wyłączanie się lub restart laptopa, w niedługim czasie po włączeniu, lub pod obciążeniem.

KONSERWACJA I NAPRAWA UKŁADU CHŁODZENIA

Czynności zapobiegające awarii warto wykonywać co około 6 do 12 miesięcy. Częstotliwość konserwacji powinna zależeć od warunków użytkowania laptopa. Czym cięższe warunki pracy, tym częściej należy czyścić urządzenie.

Na czynności konserwacyjne składają się:

  • rozebranie laptopa, aby uzyskać dostęp do części wewnątrz;
  • demontaż i czyszczenie wentylatorów;
  • demontaż i czyszczenie innych elementów układu chłodzenia:
  • nałożenie nowej pasty termo-przewodzącej na styku podzespołów i bloków termicznych. Wymiana pasty jest koniczna, aby zapewnić optymalny odbiór ciepła. Wraz z czasem, jej właściwości drastycznie spadają, co przyczynia się do spadku wydajności całego urządzenia.

Wykonanie konserwacji układu chłodzącego można wykonać samodzielnie, jeżeli posiadamy wystarczającą wiedzę. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, lub z innych powodów nie chcesz się tego podejmować, nasz serwis wykona odpowiednie czynności konserwujące. Pozwoli to dłużej cieszyć się w pełni funkcjonującym urządzeniem.

Jeżeli układ chłodzenia uległ już uszkodzeniu, nasz serwis wykona darmową diagnozę wraz z kosztorysem naprawy. Dodatkowo, każdemu z naszych klientów możemy zaoferować darmowy odbiór sprzętu, a później jego dowóz pod wskazany adres. Bez żadnych ukrytych kosztów. Jeżeli przydarzy się nam jakiś błąd lub z jakiegoś innego powodu nie będziesz zadowolony z usługi – bez obaw nas o tym poinformuj. Gwarantujemy, że każdą zgłoszoną sprawę rozpatrzymy priorytetowo, natychmiast i skutecznie.

Wiktoria